Raamatuklubi Vaimuvalgus asutati 1975.a. Koeru Raamatukogu juurde. Klubi liikmeid on  2010.aastal 30. Klubi auliikmeks on Koerus sündinud luuletaja Kalju Lepiku abikaasa Asta Lepik Rootsist.  2012. aastal kirjutas raamatuklubi liige Ly Vihtol TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias oma lõputöö teemal "Koeru raamatuklubi Vaimuvalgus tegevus 1975-2011". 2013. aasta seisuga on raamatuklubi  liikmeid 38 ja klubi juhib Malle Last.

2013. aasta raamatuklubi töö hinnati üldkogu poolt väga heaks. Malle Lastile omistati Koeru valla teenete märk.

2014.a. muutsime ennast nähtavamaks ja avatumaks fasebook-i leheküljel Koeru Raamatukogu ja raamatuklubi Vaimuvalgus.

2016. aastast soovis Malle Last olla raamatuklubi lihtliige. Uus juhatus valiti 7-liikmeline:

Reet Aule, Anne Pindre, Juta Sakkis, Ly Vihtol, Reeli Allika, Endel Kask, Hannes Tomingas

Raamatuklubi  esinaiseks valiti Ly Vihtol.

 

 

 

 

Raamatuklubi Vaimuvalgus

 

loodi tollase  raamatukogu juhataja Viivi Kallasaru juhendamisel Koeru raamatukogu juurde. Liikmeid oli klubil alustades 21. Need olid  õpetajad ja  aktiivsed lugejad. Ajapikku kujunesid tavad , mis köitsid kodukandi inimesi raamatuklubi külge aastakümneteks. Korraldati raamatuarutelusid, vahetati lugemiselamusi, korraldati temaatilisi kirjandusõhtuid ja luulekavasid. Ühiselt koos korrastati ka Koeru kandi kultuuritegelaste haudu jm.                                                                               

Praegu käib koos 30 inimese ringis sama hoogsalt kui algusaastatel ja kirjandusõhtud on hästi ette valmistatud.  Detsembris 2008 kohtumine Hando Runneliga, jaanuaris 2009  Herbert Lasti ettekanne : 15 viimast aastat Lydia Koidula elust, tutvustasime oma lugejaelamust kaaslastele 7. aprillil oli fantastiline Kai- Mai Olbri loominguline õhtu ja 31. juulil 2009 esimene suvepäev Sikka talus Ramma külas.
 Mais korrastasime Viivi, Ly ja Õiega kirikuaeda - see on traditsioon. Sügist hooaega alustasime Herbert Lasti ettekandega "O. Luts ja võim" 19. detsembril oli raamatuklubi jõulupidu. Kohalolijaid oli 18. Igaüks tõi lauale head-paremat. Luulekava esitasid klubi liikmed Malle Lasti juhendamisel. Juhatuse esinaine Ly Vihtol võttis aruandeaasta kokku ja kohalolijad hindasid raamatuklubi Vaimuvalgus töö heaks.

 

 Koeru lugejatel on eelnevate aastate jooksul külas käinud üle poolsaja kirjamehe: näit. Eno Raud, Holger Pukk, Raimond Kaugver, Jaan Kross, Ellen Niit, Teet Kallas,Villem Gross, Hando Runnel, Helga ja Enn Nõu, Kalju Lepik, Jaak Jõerüüt, Jaan Rannap,, Leili Andre, Mats Traat, Erich Meerja, Viivi Luik, Doris Kareva, Heino Kiik, Jüri Tuulik, Raimo Männis, Leelo Tungal, Ira Lember, Erik Tohvri jpt

 

 

 Viimaste aastate jooksul on meiega kohtunud Jüri Henno, Kerttu Rakke, Olavi Ruitlane, Peeter Sauter, Wimberg, Tõnu Õnnepalu, Eva Park, Livia Viitol, Aarne Biin, Rein Põder, Elme Väljaste, Heiki Vilep, Merle Jääger, Valdo Praust, Hando Runnel, Kai-Mai Olbri, Kerttu Soans, Siiri Laidla, Jaanus Vaiksoo, Enn Vaino.  

 

 

Kirjandusõpetaja Herbert Last ütleb,  et õppis suhtlema vaimuinimestega , kes said Koerus rääkida asjust nii nagu räägitakse.  „Tahtsime kõike teha omamoodi”, lausub ta. „ Valmistasime ette suviseid rännakuid  näit. külastasime  Toilat, Mulgimaad, Narvat, käisime Palamusel.  Kirjanike ja tähtpäevade kohta tegime põnevaid ettekandeid materjalidest, mis olid unustusehõlma vajunud või raskesti kättesaadavad

 

 

See kõik oli toredaks toiduks meie hingele .See on kõik see, mida inimene väga  vajab oma igapäevase töö- ja olmemurede kõrval enesetäiendamise ja vaba aja veetmise huvides"

 Raamatuklubi on juhtinud:

Linda Heinsoo      1975 - 1988

Herbert Last        1988 - 1997

Viivi Kallasaru      1997 - 2004

Malle Last           2004 - 2005 

Liivi Puhk            2005 - 2008

Ly Vihtol             2008 - 2010

Malle Last           2011 - 2015

Ly Vihtol             alates 2016

 

  „ Ühel on tegemise rõõm, teisel saamise rõõm. Õnnetud on need, kes ei saa midagi, päris õnnelikud on need, kes teevad midagi ja maitsevad oma tegude vilja.” A. H. Tammsaare

    Arvame üksmeelselt, et parim puhkus on hea raamatu seltsis. Paar korda igal aastal tutvustame oma lugemiselamust kaaslastele.

    Lugemisaastal  2010 30. juunil korraldasime II Suvepäevad. Külastasime Jüri- mardi muuseumi, ilusa Sikka talu õuel lugesime ette tuntud kirjandusklassikute tekste. Nautisime seal muuseumis omatehtud leiba ja võid, Tea ilusat muusikat ja Malle tehtud maitsvaid küpsetisi.

    7. oktoobril  kultuurimajaga korraldatud ühisüritus -  suur K. Lepiku luule ettelugemine tema 90. sünniaastapäeva puhul. Muusikalised vahepalad Jaan Sööt.

    4. detsembril 2010 oli kohtumine kirjanik Jaanus Vaiksooga.

    6. jaanuari 2011 raamatuklubi kohtumisõhtul esitati töö kokkuvõte ja viidi läbi uue juhatuse valimine. Ly Vihtol taandas ennast juhatusest seoses seminari- ja lõputöö kirjutamisega. Uude juhatusse valiti  Malle Last, Eda Kupp, Reet Aule, Eve Grauberg ja Anne Pindre. Kohvilauas meenutati kauneid mälestusi jõuluõhtutest.

   22. veebruaril  oli kirjandusõhtu "Kingin Sulle päikesekiired" -  Koeru Meesteluuleklubi ja Koeru huviteatri kirjanduslik etendus. Ettekande  "Johannes Vares-Barbarus" esitas Herbert Last. Raamatuklubi uuteks liikmeteks astusid Ave Koppel ja Jaanika Künnapuu. Nüüd on raamatuklubis 32 liiget. Osavõtjaid oli sisukast kirjandusüritusest ligi 30.

 

   26. aprillil toimus kohtumisõhtu kirjanik Enn Vainoga.

   30. juunil väljasõit Endla Looduskaitseala Keskusesse

 

2016.a.  I poolaasta tegevusplaan:


13. jaanuar    juhatuse koosolek

17. veebruar  juhatuse koosolek

21. veebruar  kirjandusõhtu Lugemiselamuse tutvustamine kaaslastele

21. aprill        kirjandusõhtu Hannes Tomingas  esitleb oma uut luulekogu 

      mais         korrastustalgud kirikaias, kalmistul jm

18. juuni        kultuurilooline matk mereaasta puhul Loksa-Viinistu

 

1. märtsil 2017 17.00 TEATRIÕHTU Estonia teatri rajaja PAUL PINNA. Vestleb Herbert Last. Vaatame pilte ja raamatuid.